Omgång 11, Div 4 Bohuslän/Dal dam
Svarteborg FK/Stångenäs AIS - IFK Strömstad
Sjövallen, naturgräsgräs. Matchstart kl. 16.00
I helgen var det dags, matchen som vi väntat på skulle spelas. Strömstad skulle komma hem till oss på Sjövallen för att kämpa för viktiga poäng i serien. Då vi i våras var där och gjorde, vad som kan låta som en dålig ursäkt, vår sämsta match. Det slutade då med bedrövliga 7-2, vilket vi inte heller tyckte spelade matchen korrekt. Men av den matchen har vi brutit ihop och ja, kommit tillbaka!
Vi startar matchen klart bäst. Vi har god koll på vad Strömstad har ett erbjuda, en vass spelare på topp och sedan två-tre stycken som försöker hålla vår Alex ur spel. Vi var laddade, hade alla spelare hemma på plats, dock någon skada. Vi kom till avslut flera gånger under de första 45, men det gick aldrig hela vägen. Vi spelade väldigt fin fotboll, hade snacket uppe och gjorde jobbet fullt ut. Strömstad fick i stort sätt aldrig komma till, då vi hade satt Linn på att ta hand om deras farliga spelare Sandra. Minuten innan halvlek lyckas Sandra dock få fart och lämna över bollen fint till sin kollega som placerar den fint i mål. 0-1 och sedan halvlek.
Men denna matchen fick dem inte vinna. Vi visste vad vi kunde, vad vi hade gjort och vad vi skulle göra. I halvlek gick snacket i omklädningsrummet bara åt det positiva och att denna matchen var vår. Vi går sedan ut och gör ännu en fin halvlek, men till skillnad från förra går bollarna in. Vi får in Lovis och tack vare att Alex har två spelare på sig får Lovis ytor och möjligheter att sätta in dem. "Hon bara körde!" Klockrent från alla spelare, vi gjorde vår match och då vinner man. Smakade väldigt gott att vinna mot de obesegrade Strömstad samt veta om att möjligheten att klättra i tabellen lever!
Laget från start:
Ester
Mathilda-Jennifer.B-Tilde-Becka
Linn-Sandra-Vilma-Lisa.L
Moa-Alex
Bänken:
Nathalie, Rebecka och Lovis
Målgörare: Lovis 3